Monday, March 9, 2015

Is buying in Bulk saving you money? Boxed.com

                       I have not received any thing from boxed.com for doing this review.

Does buying in bulk save money. On your basics like Flour, Sugar, Oats, Cornmeal,, Beans and the like it can and does. But it does require space and a way to store those items. In our home we buy Flour, Oats and Beans in bulk. I do allot of cooking and making of bread so these items turn over every 3 or 4 mos in my home. I can get a 50lb bag of oats at the local bulk mart for less than 25$ = .0312 cents per ounce. Beats the Walmart where I pay 3.98 for 42 oz =9.5 cents an ounce. Savings of 6 cents an ounce.
 Savings on pre-made bulk items, Flavored oat meal, breakfast bars, mac and cheese can be tricky. Sam's, Cosco, Amazon, Boxed. There are many providers of these items.  The other day I ran across a deal on boxed.com. I shop at my local store Flavored oatmeal cost me .25 cents a package, Breakfast bars .31 cents each and Organic Mac and Cheese 2$ a box. Amazon really doesn't beat these prices. But the other day boxed did. Oatmeal at .19 cents, Breaky Bars .27 cents and Mac 1$ a box. Free shipping made it even better. I did not have to pack up the kids in the cold and go deal with the keep your hand on the cart and no you cant drive it because you crash it in to people
 For 69.43 we got 104 packets of oatmeal, 96 Nutrigrain bars, 24 Boxes of Back to nature Mac and cheese, and 3 boxes of q tips. Not to shabby.  They don't have as big of a selection as Amazon or Sam's but there getting there. Take a look and use code 85M88 to get 10$ off your first order.Boxed.com

No comments:

Post a Comment